Podsumowanie po polsku mojego artykułu wczorajszego


Wczoraj napisałem artykuł tutaj, i dostałem prośbę o jego tłumaczeniu w język polski.

Zamiast jego tłumaczyć w całości, chciałem zaprezentować główne punkty w języku polskim, ewentualnie w innych językach.

1. Ludzie w tej chwili dzielą się różnymi memami w socjalnych mediach, i są różne posty oskarżające raz Chiny, raz Amerykę, raz kogoś innego za Koronawirus. Są idee, ze wirus nie jest realny, lub nie jest taki poważny, lub jest bardziej poważny. Każdy ma jakiś argument mniej lub bardziej przekonujący, nie mogą wszyscy być prawidłowe, aczkolwiek może być tak, że troche prawdy jest w większości z nich. Mniejsza z tym. Nie ma sensu szukać w innych ludziach źródło wszystkich problemów naszej ziemi, powinniśmy raczej spojrzeć na własne niedociągnięcia i mieć trochą samokrytyki, no i spojrzeć na to, co ja mogę zrobić, aby ulepszyć sytuację.

2. Tez zauważyłem, ze wśród tych mem i artykułów znajduję się niemało hejtu na religię, bądź to na ewangelicznych chrześcijan, bądź to na katolików, na muzułmanów, no i oczywiście na Żydów, tak jak zawsze. Nie musimy zbytnio czuć się zobowiązani zmienić się aby tym ludziom się spodobać, bo wiadomo, nigdy nie będą nas lubić, ale co najmniej mamy obowiązek nie dawać ze swej strony usprawiedliwienia ich nienawiściom.

3. Przytaczałem ze 40 jest liczbą używaną 159 razy w Biblii i w historii człowieka na okresy próby, czyszczenia, kwarantanna od dżumy i tak dalej. Nawet tu dodam, ze po rosyjsku słowo “srok” i “sorok” pochodzą z tatarskiego wyrazu, dlatego nie ma tego w języku polskim (sroki tutaj są łaciatymi wronami o długich ogonach, a nie terminy, ani nie idą w grupach 40stu osobników). Najdłuższy post miał 40 dni, i to było zrobione w odłączeniu od społeczeństwa, i tak praktykowane przez Mojżesza, Eliasza oraz sam Pana Jezusa Chrystusa. Element samotności, czyli bycie “w pustyni” był w tych postach taki sam ważny element, jak ograniczenia jedzenia lub picia. Również powiedziałem ze mimo ze Wielki Post w tradycji katolicyzmu jest PRZED Wielkiej Nocy, sam Jezus powiedział (Mateusz 9:15) ze Jego ucznia będą poscic wtedy kiedy Jego nie ma – no i chyba miedzy Pesach i Shavuot (Wielkiej Nocy i Zielonym Świętem)jest 50 dni, z których jeszcze ze 10 dni Jezus jawił się uczniom swoim przed wniebowstąpieniem Swoim, a potem czas na 40 dniowy post przed rozdawaniem Duch Świetego na Shawuoth/Pentecost/Zielone Święta.

4. W tym roku, Ramadan kończy się 23 maja, 40 dni po Wielkiej Nocy. To daje wierzącym w Boga Stworzyciela unikalną szansę, wspólne ćwiczenia pokory i ubłaganie laski na ludzkość poprzez wspólny post, z element ważnym odosobnienia (czyli bez iftarów poza bezpośrednią rodziną, z pozostawaniem w domu jako dzisiejszy symbol pustyni) i z takimi ograniczeniami jedzenia jakie każdy uważa za siebie, wspólny element jest pozostanie w domu w ścisły sposób, i używanie ten czas na modlitwę. Ja nie jestem fanem ani zwolennikiem teologii Islamu, uważam ze brakuje w nim przede wszystkim prawidłowe miejsce Jezusa Chrystusa, ale tym niemniej Bóg widocznie jeszcze ochronił ich ponieważ biorą pewne rzeczy na poważnie a my pewne rzeczy niepoważnie, mimo ze sam Jezus ich instruował, rzeczy takie jak klękniecie przed Bogiem, jak posty, jak dawanie jałmużn i wiele inne rzeczy które jednak nie są fakultatywnym elementem chrześcijańskiego życia, mimo ze od nich nie należy nasze zbawienie, lecz jedynie w Jego świętej krwi. Zwę dlatego do imamow i leaderów Koscioł i synagogow do wspólnego postu od 13 kwietnia do 23 maja, włączając Ramadan. Zwę do producentów gier terytorialnych o dawanie madelow dla niegrania podczas tego czasu, chodzi mi o takich gier typu Ingress czy Pokemon go, i wzywam do ateistów również, żeby nie były gorszy od nas, skoro chcą myśleć, ze wiedza lepiej. Nawet jeżeli ktoś trzymał Wielki Post, to było by bardzo dobrze akurat w tym roku zrobić również taką dyscyplinę duchową na rzecz ubłagania Bogu o zaprzestanie zarazy.

5. Również powiedziałem ze są nadzieje naukowe – powody do kojarzenia wyników szczepienia Bacillus Calmette-Guerin na gruźlicę z mniejszą umieralnością koronowirusem. Inne leki tez zaczęli pokazać bardzo dobre efekty w Australii i w Ameryce. Im więcej dajemy naukowcom szanse myśleć i sprawdzać, i liniom dostawy czas na produkcji i dostarczenia rozwiązań, tym bardziej można ratować życia i mieć nadzieję na sprawny powrót do normalności, jakiej mieliśmy przed zarazą, albo do czegoś bliskiego.

6. Unia Europejska pokazała w tym wszystkim opłakany brak dowództwa i pomocy Włochom, Hiszpanii, itd. Wręcz przeciwnie ich Wysoki Sąd mówił, że Polska i inne kraje tego regionu musza przyjąć uchodźców wbrew brzmienia Akordu Dublinskiego, oraz wbrew chęci Polaków. nie wiem czy projekt UE jest w stanie przeżyć tak nieudane zachowanie się ich dowódców podczas epidemii. Ale jeszcze jest szansa, aby zrobili cos godnego: powinni fundować powtórzenie tego roku szkolnego dla każdego ucznia od pierwszego roku kindergartenu aż do PhD. powinni powiedzieć ze ten rok był egzamin in blanko tylko, a każdy powtórzy ten rok w następnym roku akademickim. Od tego czasu każdy rocznik w edukacji powinien być o rok starzy. Przecież żyjemy dłużej, mamy pracować dłużej do emerytury o dwa lata, ekstra rok na fazie przygotowawczej wobec tego jest tylko czymś współmiernym do tego. taka inwestycja znaczy, ze każdy dziecko przyszłości będzie dojrzalszy, w stanie więcej skorzystać z każdej klasy. I, bardzo waznie, brak wychodzących na rynek pracy latem będzie pozwolić na szybkie angażowanie z powrotem bezrobotnych tego kryzysu. Edukacja jest najważniejszą inwestycją cywilizowanych krajów, a UE stworzyła system ogólnych “kredytów” w edukacji. Więc tylko UE może to zrobić i fundować i to jest to jedyne teraz, co mogliby zrobić, aby usprawiedliwić ich dalsze istnienia po tym opłakanym braku dowództwa w kryzysie dotychczas.

Proszę o korektę mojej polszczyzny i/lub stosowanie się do tematyki. Proszę oczywiście również o subsrybowanie się do tego blogu mimo, ze rzadko publikuję po polsku.

Dziękuję.

About David J. James

56 year old UK origin Chartered Accountant and business consultant who loves languages, literature, history, religion, politics, internet, vlogging and blogging and lively written or spoken discussion, plays backgammon and a few other board games. Walks and listens to Audible for hours a day usually, and avoids use of the car. Conservative Christian, married to an angel with advanced Multiple Sclerosis. We have three kids, two of them autistic, and we live in Warsaw, Poland. On the board of the main British-Polish charity Fundacja Sue Ryder in Poland, and involved in the Vocational Autistic School of "Nie Z Tej Bajki" in Warsaw. Member of Gideons International. Serves on two committees of the Chamber of Auditors in Poland, and on several Boards and Supervisory Boards. Has own consultancy called Quoracy.com delivering business governance and audit/valuation solutions as well as mentoring. Author of the GoldList Method for systematic optimal use of the long-term memory in learning.

Posted on 05/04/2020, in Blog only. Bookmark the permalink. 1 Comment.

 1. Andrzej Zawierucha

  slowo dowodcow zamienilbym na slowo przywodcow

  slowo mem moglo by zostac ale w nawiasie mozna by uzyc slowa wyjasnienia co to jest.

  pkt 5. artykulu pierwsze zdanie do myslnika brzmi jakby nie dokonczone a moze slowo na koncu coronowirusem powinno byc wstawione za slowami nadzieje naukowe (dodajemy tu) z coronowirusem –

  Dawidzie, tak stylistyka jezykowa potrzebna choc piszesz zrozumiale. Jako poznajacy polszczyzne jest zrozumiale.

  Gratuluje odwagi. Artykul powazny i czytajacy moga odniesc wrazenie ze brakuje polskiego stylu. Moze jakis polonista ?

  Like

Your thoughts? Go ahead, pull no punches!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: